Koje su posljedice stresa?
Neka istraživanja su pokazala da je stres vodeća bolest današnjice. Ljudi se teško nose sa stresom i to može izazvati ozbiljne posljedice. Stres je najveći uzročnik pojave nervoze, anksioznosti, panike i depresije.
Stres i loše raspoloženje
Vrlo je bitno reagirati pri prvim simptomima stresa. Depresija i stres jesu povezani i ne treba dozvoliti da stres bude okidač koji će prerasti u anksioznost ili depresiju.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) procjenjuje da oko 21% žena i 12% muškaraca doživi simptome depresije barem jednom u životu.
Depresija nije nešto što smo “samo umislili” – to nije samo osjećaj tuge. Depresija nastaje kao posljedica biokemijske neravnoteže u mozgu i smanjene proizvodnje serotonina i dopamina, tvari odgovornih za raspoloženje, energiju, tek i spavanje – zato je neophodno vratiti ravnotežu serotonina i dopamina!
Zašto dolazi do stresa, depresije i anksioznosti?
U našem organizmu se stvara S-adenozil metionin, ali često u nedovoljnoj količini. Kod osoba koje imaju probleme sa učestalom promjenom raspoloženja, depresijom, stresom ili anksioznošću, primjećena je nedovoljna razina SAMe-a u organizmu.
Zato, ako primijetite da često prolazite kroz različite faze stresa, onda je to jasan znak da je vašem organizmu potrebna veća količina SAMe (S-adenozil metionina).
Stručnjaci savjetuju dodatan unos SAMe ljudima koji su izloženi konstantnoj nervozi, kao i ljudima koji:
– Nemaju redovitu prehranu
– Fizički nisu aktivni
– Imaju previše obaveza koje stvaraju nervozu, napetost i anksiozno stanje.
Uz dovoljne količine SAMe u organizmu, smanjuje se mogućnost da stres izazove još veće zdravstvene probleme.
Zaštitite se kad god ste u prilici!
Glavni simptomi stresa: glavobolja, umor, nesanica, anksioznost i nemir, depresija, česti napadi panike, promjene navika u prehrani, povlačenje iz društva, manjak koncentracije, veća nesigurnost, manje samopouzdanje i pad imuniteta.